Jaki olej używać?

Czy olej spożywczy jest ważny w naszej diecie? Temat rzadko poruszany.Wydaje mi się, że nie każdy się nad tym zastanawia a powinien. Oleju nie można używać za dużo, ale też nie można go unikać. Mam swoich trzech faworytów. Olej kokosowy, sezamowy i z orzechów włoskich. Stosuje je ze względu na ich bardzo korzystne dla zdrowia właściwości. Może nie należą do najtańszych, mimo to są warte swojej ceny. Dostarczają nie tylko niezbędnych nam nienasyconych kwasów tłuszczowych omega- 3 i omega-6, ale również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Ponad to, taka mała ciekawostka w olejach są przeciwutleniacze zapobiegające procesom starzenia. Niektóre z nich sprzyjają utracie zbędnych kilogramów. 🙂

Oleje mają  zastosowanie podczas smażenia lub są dodawane do sałatek. Olej sezamowy i orzechowy mają wyczuwalny smak. Stosuje je najczęściej do sałatek a czasem do mięs w momencie przyprawiania lub do mięs grillowanego, a kokosowy do słodkich wypieków oraz dań. Stosując te oleje dania są dużo smaczniejsze i bardziej wartościowe.

Olej z orzechów włoskich.

 Jeden z cenniejszych olejów. Tłoczony na zimno ma intensywny orzechowy smak z nutą karmelu i żółtawy, czasem zielonkawy kolor. Należy go jadać na zimno jako dodatek do sałatek z orzechami lub do ryb, białego mięsa i warzyw. Szczególnie bogaty w kwasy omega-3 i 6 (1 łyżka pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania), witaminę E, obniża ciśnienie tętnicze, poziom złego cholesterolu. Polecany uczącym się, korzystnie wpływa na pamięć. Dzięki zawartości witaminy E pomaga w walce z trądzikiem i chorobami skóry. Zawarty w nim kwas elagowy działa antynowotworowo.

Olej kokosowy

Znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i pielęgnacyjnym. Paradoksalnie olej kokosowy jest najlepszym środkiem na odchudzanie. Pozwala bowiem pozbyć się nadwagi i otyłości (zwłaszcza tej brzusznej), gdyż nie odkłada się w postaci zbędnego tłuszczu, lecz jest wykorzystywany do produkcji energii i spalania kalorii

Olej sezamowy

 Otrzymywany przez tłoczenie na zimno, ma charakterystyczny ciemnobrązowy kolor i mocny aromat. Bardzo popularny w kuchni azjatyckiej (do gotowania, sosów, sałatek, dipów, deserów). Wykazuje działanie rozgrzewające i oczyszczające. Ostatnie badania pokazują, że obniża również ciśnienie krwi, a nawet pozwala zmniejszyć dawkę stosowanych leków (jest to prawdopodobnie działanie sezaminy). Korzystnie wpływa na stan kości i kondycję stawów – stosowany jest w profilaktyce osteoporozy.

DSC_9075